Czy każdy mężczyzna umie kłaść płytki ceramiczne?

Czy każdy mężczyzna umie kłaść płytki ceramiczne? Od mężczyzny wymaga się, żeby był wszechstronny – posiadał wszystkie umiejętności, które mogą okazać się przydatne w życiu codziennym. Trudno jest jednak być specjalistą w każdym zakresie. Jeśli jesteśmy profesjonalistami w zakresie finansów bądź rachunkowości, wówczas opanowanie umiejętności w zakresie budownictwa jest bardzo problematyczne. Na szczęście wiele przydatnych informacji znaleźć można w sieci. Jakie materiały i narzędzia są niezbędne do układania płytek ceramicznych? W jaki sposób należy przygotować powierzchnię? Jak wykonać fugowanie płytek ceramicznych? Jak powinien wyglądać proces montowania płytek? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie materiały i narzędzia są niezbędne do układania płytek ceramicznych?

Zanim rozpoczniemy proces związany z montowaniem płytek ceramicznych, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie materiały i narzędzia należy zgromadzić. Absolutnie podstawowym materiałem, nie wliczając oczywiście płytek, jest klej dyspersyjny bądź specjalistyczna zaprawa klejowa. Produkty te powinny być dostosowane do tego, jakiego rodzaju podłożem i okładziną dysponujemy. Potrzebna ilość może być oceniona jedynie orientacyjnie- w praktyce zużycie może być znacznie większe. Niezbędna jest też mniej oczywista zaprawa do fug, która będzie posiadała odpowiednią kolorystykę. Do zapewnienia równych odstępów pomiędzy płytkami możemy wykorzystać krzyżyki glazurnicze. Do wykończenia brzegów wykorzystuje się listwy dostosowane do tego, z jaką grubością płytek mamy do czynienia. Przygotowanie powierzchni może wymagać od nas zastosowania preparatu gruntującego. Jeśli chodzi o podstawowe narzędzia, to warto wyróżnić poziomicę, składaną miarkę, szpachelkę, pacę zębatą. Przydatna może okazać się też wiertarka elektryczna z mieszadłem. Do przecinania natomiast zalecana jest szlifierka kątowa lub krajak ręczny.

W jaki sposób należy przygotować powierzchnię?

Mówiąc o kładzeniu płytek ceramicznych nie możemy nie wspomnieć o przygotowaniu podłoża. Jest to bardzo ważny proces, jeśli zależy nam na długotrwałości. W zależności od tego, jaki jest rodzaj naszego podłoża, a także w jakim jest ono stanie, konieczne będzie podjęcie nieco innych działań. W każdym przypadku powinniśmy zadbać o odpowiednie odkurzenie. Pozbądźmy się tłustych plam, a także słabo przylegających powłok. Wszelkie nierówności powierzchni nie powinny przekraczać 2 mm, chyba że stosujemy kleje grubowarstwowe- wówczas mogą być one większe. Typowe podłoża nie wymagają specjalnego przygotowania, bowiem do zniwelowania nierówności można wykorzystać zaprawy szpachlowe. Jeśli chodzi o płyty gipsowo-kartonowe i tynki gipsowe, to należy je zagruntować preparatem. Podłoże możemy przetrzeć za pośrednictwem gruboziarnistego papieru ściernego. 

Jak powinien wyglądać proces montowania płytek?

Prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych elementów układania płytek jest ich montowanie. Nie da się ukryć, że dla początkujących osób jest to dość problematyczny proces. Przede wszystkim taką czynność możemy wykonać na dwa sposoby. Jeśli zdecydujemy się na metodę podwójnego smarowania, wówczas klej powinien być nałożony za pośrednictwem szpachli ząbkowej zarówno na ścianie, jak i na samej płytce. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozprowadzenie zaprawy jedynie na podłodze bądź ścianie, a następnie dociśnięcie do niej płytki, wykonując delikatny ruch rotacyjny. Na bieżąco należy się upewniać, że spód płytki pokrywany jest przez odpowiednią ilość kleju. Jeśli będzie go zbyt dużo bądź za mało, wówczas trwałość rozwiązania zostawi wiele do życzenia. Pamiętajmy również o tym, aby nie nakładać kleju na zbyt dużą powierzchnię jednym ruchem. Istnieje bowiem realne ryzyko jego wyschnięcia, zanim wyłożymy dany fragment kafelkami. Jeśli uznamy, że płyta jest położona krzywo, wówczas możliwe jest skorygowanie jej położenia, o ile zaprawa klejowa nie uległa jeszcze związaniu. Pamiętajmy o zachowywaniu spoin pomiędzy kafelkami – tylko wtedy możliwe będzie wykonywanie ruchów i wyrównanie naprężenia. Pomiędzy płytkami należy umieścić krzyżyki dystansowe o odpowiednim rozmiarze.

Jak wykonać fugowanie płytek ceramicznych?

Jest jeszcze jedna kwestia, którą z pewnością warto poruszyć. Mowa oczywiście o fugowaniu płytek. W sytuacji, gdy układanie materiału zakończyło się powodzeniem, wówczas po około 24 godzinach powinniśmy przystąpić do nakładania fug. W pierwszej kolejności usuwamy krzyżyki dystansowe i czyścimy kafelki z ewentualnych zabrudzeń. Krawędzie płytek należy delikatnie zwilżyć- jest to sposób na to, by uniknąć problemy pękania fug. Następnie wsypujemy produkt do wody i rozrabiamy go w odpowiednich proporcjach. Gdy uzyskamy gęstą konsystencję, możemy zabrać się za czynności właściwe. Fuga powinna być nanoszona szybkimi i zdecydowanymi ruchami – w tym celu wykorzystajmy gumową pacę. Do narożników przydatna okaże się niewielkich rozmiarów szpachelka. Nadmiar fugi usuwamy za pośrednictwem ściągaczki do szyb.